Świetlica

Człowieka nie należy wychowywać tylko do zawodu, ale także do twórczego wypoczynku.
Jest to bowiem jedyna forma wykorzystywania wolnego czasu, jaka człowieka odbudowuje wewnętrznie i czyni z niego istotę usatysfakcjonowaną i zdrową.”
W. Kopaliński

Celem działalności naszej świetlicy jest zapewnienie uczniom opieki przed lekcjami w bezpiecznym, miłym otoczeniu, które stwarza warunki do wszechstronnego rozwoju. Dbamy o to, żeby dzieci czuły się w świetlicy dobrze i bezpiecznie, miały okazję nawiązać dobre relacje z kolegami, a także wychowawcami, a tym samym łatwiej adaptowały się w szkole.

Nasza świetlica wyposażona jest w gry edukacyjne, materiały plastyczne i kącik czytelniczy. Ponadto w czasie działania świetlicy jest możliwość odrobienia zadań domowych. Do dyspozycji mamy również boisko szkolne, gdzie prowadzone są różnego rodzaju zabawy ruchowe z wykorzystaniem gier i sprzętu sportowego.

Godziny otwarcia świetlicy

Świetlica szkolna jest czynna jest:
poniedziałek – 7:00-17:00
wtorek – 7:00-8:00; 12:30-17:00
środa – 7:00-8:00; 12:00-17:00
czwartek – 7:00-17:00
piątek – 7:00-17:00

Wychowawcy świetlicy:
Grupa I (klasy 1a i 1b): Aleksandra Leńczowska, Alina Romanek
Grupa II (klasy 2a, 2b i 4a, 5a): Katarzyna Nowicka, Urszula Kołodziejczyk
Grupa III (klasy 3a, 3b i 4b): Justyna Kuźma, Maria Wiącek

My, uczniowie, bardzo lubimy wspólną rywalizację przy grach stolikowych, takich jak: Memory, Dooble czy bierki. Chłopcy z naszej świetlicy uwielbiają turnieje szachowe i oczywiście… piłkę nożną! Bardzo często bawimy się też w zabawy konstrukcyjne, budując wieże, statki kosmiczne, albo wymyślając nowe maszyny.

Pomimo, iż jesteśmy na świetlicy, bardzo lubimy bawić się w szkołę oraz wystawiać przedstawienia teatralne ze Słodziakami. Żeby zrelaksować się po nauce bardzo często sięgamy po różne kolorowanki i łamigłówki – im trudniejsze, tym sprawiają nam większą frajdę. Bardzo lubimy szukanie ukrytych obiektów na obrazku.

Ale nie można tylko siedzieć w ławce! Gdy czujemy, że trzeba się poruszać bawimy się w gry sprawnościowe, organizujemy tory przeszkód, bawimy się do akompaniamentu muzyki albo po prostu gramy w „Zbijanego” na boisku lub na korytarzu. Jeśli zachodzi potrzeba pomagamy sobie nawzajem i dlatego  tworzymy coraz mocniej zintegrowany zespół.

Plan pracy świetlicowej grupy wychowawczej w roku szkolnym 2023/2024

Cele:

1. rozwój zainteresowań u dzieci
  2. wpajanie dobrych manier
  3. nauka współdziałania w grupie oraz integracja

Realizacja celów poprzez:
1a – Organizację zajęć tematycznych – cały rok szkolny
1b – Tematyczne dni świetlicowe – 6 dni w roku (co ok. 2 miesiące)
1c – Konkursy Świetlicowe – listopad oraz luty/marzec

2a – Pogadanki i zajęcia na temat zachowania
2b – Nagradzanie pozytywnych zachowań (poprzez naklejki motywujące)
2c – Uczenie odpowiedzialności za swoje i cudze rzeczy (również poprzez wprowadzenie „dyżurnego świetlicy”)